Kyselina listová 800 µg, 107 tablet

Dostupnost:
skladem
Cena:
105,– Kč
ks
Ilustrační obrázek
Popis:

Kyselina listová 800 µg

Doplněk stravy

Kyselina listová = vitamín B9, folát, folacin

Důležitý vitamín pro krvetvorbu a metabolizmus, nezbytný v těhotenství. Kyselina listová je obsažena především v listové zelenině (špenát, brokolice, růžičková kapusta apod.). Z živočišných produktů jsou dobrými zdroji kvasnice a játra, vařením se ho však zničí až 95 %. Ani při vysokém příjmu není tento vitamín toxický a nadbytečné množství se snadno vylučuje močí.

Aktivní forma kyseliny listové, tetrahydrofolát, je koenzym transferáz, které přenášejí jednouhlíkaté zbytky. Tato reakce je součástí syntézy nukleotidů, proto kyselina listová umožňuje vznik nukleových kyselin (což jsou látky, které tvoří genetický materiál – tedy DNA a RNA). Další metabolické cesty, ke kterým je nutný tento vitamín, zahrnují řadu reakcí metabolismu aminokyselin, konkrétně v metabolismu glycinu, serinu, threoninu, tryptofanu, histidinu, methioninu. Při syntéze methioninu z homocysteinu je zapotřebí ještě druhý kofaktor s podobným účinkem: kobalamin, tedy s vitamín B12.
Kyselina listová se doporučuje ve zvýšeném množství užívat během těhotenství, protože napomáhá dělení buněk, podporuje růst plodu a diferenciaci tkání, zvláště nervové soustavy. Je prokázáno, že podávání folacinu během těhotenství snižuje výskyt vrozených vad nervového systému i jiných.
Nedostatek kyseliny listové způsobuje megaloblastickou anémii. Červené krvinky jsou zvětšené, zdeformované a jejich schopnost přenášet kyslík je omezená. Také se mohou vyskytnout poruchy růstu i neplodnost.

Doporučené dávkování: 1 tableta 1 x denně

Upozornění: Tento produkt byl uveden na trh jako doplněk stravy. Nejedná se o lék a nemá schválené léčivé účinky. Není určen jako náhrada pestré stravy.

Obsah: 100 tablet + 7 zdarma po 800 µg

Výrobce: MedPharma, spol. s r.o., Sivice 510, 664 07 Sivice, IČO: 26222752.